NYSCHSA Past Presidents

YEAR

 

NAME

 

COUNTY

 

2021

F. JOSEPH WISINSKI

Madison

2020

TODD GADD

Wyoming

2019

DENNIS DAVIS

Oneida

2018

CHARLES “SKIP” VEZZETTI

Rockland

2017

GEORGE SPANOS

Chautauqua

2016

TRACY ELDRIDGE

Hamilton

2015

KEVIN P. O'BRIEN

Niagara

2014

TIMOTHY HENS

Genesee

2013

WILLIAM C. WRIGHT

Ontario

2012

DAVE HARTMAN

Yates

2011

WILLIAM DASHNAW

St. Lawrence

2010

TERRENCE  J. RICE

Monroe

2009

DONALD N. HIGGINS

Livingston

2008

JAMES BRADY

Wayne

2007

FREDERICK BUCK

Essex

2006

DAVID J. RIVET

Cattaraugus

2005

RANDY GIBBON

Chenango

2004

DONALD MOREY

Oswego

2003

BRUCE J. TREXLER

Onondaga

2002

VINCENT SPAGNOLETTI

Steuben

2001

HAROLD  J. GARY

Putnam

2000

FRANK  L. DOLAN

Monroe

1999

JOHN  R. BRUSKO

Orange

1998

GARY J. ROBBINS

Jefferson

1997

HDLGER T. KARLSEN, JR.

Seneca

l 996 <!·

TIMOTHY L. VON NEIDA

Chemung

1995

JOSEPH L. SERAFINI

Chenango

1994

THOMAS F. HART

Ulster

1993

KENNETH F. WHEELER

Washington

1992  ·

JOSEPH M. SLIVINSKI

Madison

1991

WILLIAM E. REICH

Greene

1990

KENNETH  D. OSBORN

Onondaga

1989

WILLIAM J. MOBBS

Tompkins

1988

ROBERT  S. KORBA

Tioga

1987

JOSEPH J. AMEDICK, JR.

Genesee

1986

JAMES E. SPRATT.

Dutchess

1985

LOUIS J. CASCINO

Orange

1984

ARTHUR  G. ANGRISANI

Washington

1983

GARY R. WEIDMAN

Wyoming

1982

JOSEPH W. HORNIK

Rockland

1981

FRED W. AUSTIN

Warren

1980

WALTER J. TENNANT, JR.

Cortland

1979

KENNETH L. REITMEIER

Erie

1978

JOHN A. PEPE

Montgomery

1977

HOWARD A. STEVENSON

Tompkins

1976

LINCOLN C. JOHNSTON

Franklin

1975

ROBERT A. REED

Steuben

1974

EDWARD A. CURRIER

Essex

1973

R.M. KAMMERER

Suffolk

1972

ROGE.R C. BURGESON

Chautauqua

1971

A. FRANK DOLAN

Herkimer

1970

PHILIP A. RICE

Wayne

1969

ALFRED  H. PETERSON

Orange

1968

1968

DELL J. SHARP

Jefferson

1967

BERNARD J. KELLEHER

Columbia

1966

ALEXANDER GRAY

Monroe

1965

EDGAR M. PETROVITS

Dutchess

1964

MAURICE GLOCKNER

Albany

1963

JOHN JJ. McGOUGH

Sullivan

1962

I. RAY GEER

Lewis

1961

J. BRUCE ORR

Broome

1960

ROLAND H. GREEN

Ulster

1959

ROBERT T. CARRIER

Genesee

1958

JOHN J. COFFEY

Clinton

1957

RALPH McKERNON

Washington

1956

EDWIN M. BAYLARD

Onondaga

1955

CHARLES J. GEISSLER

Sullivan

1954

CHARLES H. O'BRIEN

Dutchess

1953

F.S. CAMPBELL

Schenectady

1952

NELSON W. HALL

Rockland

1951

FRANCIS H. CARROLL

Monroe

1950

JULIUS A. KAESTNER, JR

Albany

1949

GAIL BALL

Cayuga

1948

LYNN E. JOHNSON

Madison

1947

L. PROSEUS HOVER

Columbia

1946

W. BRUCE CHILSON

Chautauqua

1945

ARTHUR J. YAW

Erie

1944

WALTER J. O'BRIEN

Oneida

1943

CALVIN T. ALLISON

Rockland

1942

L.H.M. WHITNEY

Montgomery

1941

WM. J. DWYER

Cortland

1940

WM. G. KELLOGG

Steuben

1939

F. RAY WILLIAMS

Saratoga

1938

LR. BARNES

Wayne

1937

E.J. MATTIS

St. Lawrence

1936

EDWIN B. PENDLETON

Chenango

1935

W.W. CHADSEY

Schenectady

1934

W.W. CHADSEY

Schenectady

1933

HARRY CRAIG

Allegany

1932

HABRY D. WALDO

Orleans

1931

W.R. EGGLESTON

Jefferson

1930

A.I. SMITH

Suffolk

1929

GEORGE C. WRIGHT

Monroe

1928

R.B. TRAVER

Onondaga

1927

R.B. TRAVER

Onondaga

1926

S.E. FITCH

Chautauqua

1925

W.F. STARKS

Nassau

1924

CHAS. McDONALD

Westchester

1923

WALTER F. WILSON

St. Lawrence

1922

WALTER F. WILSON

St. Lawrence

1921

W.G. SISSON

Wayne

1920

J. CHAS. DAYTON

Cayuga

1919

J. CHAS. DAYTON

Cayuga

1918

JAMES F. LOUGHRAN

Ulster

1917

JAMES F. LOUGHRAN

Ulster

 

Click here to download PDF